Doručenie zásielok medzi sviatkami
TESTOVANIE
1 DEN
Zistiť viac

Výrobca

Výrobca
  • 3M Česko, spol. s r.o. (80)
  • 3M Health Care (2)
  • 44 ENTERPRISE, s.r.o. (8)
  • A care, s.r.o. (1)
  • A S P s.r.o. (17)

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (16411)
  • Out of Stock (12380)

Dostupnosť tovaru

Dostupnosť tovaru
  • Akciové (624)

Dostupnosť tovaru

Dostupnosť tovaru
  • Doprava zadarmo (4449)

Forma

Forma
  • Iná forma (3694)
  • Tabletka (2457)
  • Gél/Krém/Masť (1200)
  • Roztok (685)
  • Prášok (480)

Zdravé zuby a ďasná

Ako dosiahnuť zdravé zuby a ďasná? Nech sa túto otázku spýtate ktoréhokoľvek odborníka, odpoveď bude s veľkou pravdepodobnosťou vždy rovnaká – pravidelnou a dôkladnou starostlivosťou o zuby. Na stav zubov môžu samozrejme vplývať aj iné faktory, ako sú napríklad niektoré choroby či genetika. Pokiaľ však budete ústnej hygiene venovať patričnú pozornosť, dokážete mnohé ovplyvniť k lepšiemu. Prečítajte si, čo vám pomôže dosiahnuť krásny úsmev, zdravé zuby i ďasná.

Poctivá ústna hygiena nad zlato

Váš deň by mal začínať a končiť umývaním zubov. Ráno zuby pripravíte na deň a zbavíte sa nepríjemného ranného dychu. Večerná zubná hygiena má však dôležitejšiu úlohu. Počas dňa sa vám totiž na zuboch a v priestoroch medzi nimi zachytávajú zvyšky jedla a vytvára sa zubný povlak. Ten je plný baktérií, ktoré sa s radosťou pustia do vašej zubnej skloviny a spôsobujú nielen vznik zubného kazu, ale podieľajú sa aj na nepríjemnom zápachu z úst a vzniku zápalu ďasien či dokonca paradentózy.

umyvanie zubov

Čo všetko by mala zahŕňať vaša zubná hygiena?

umyvanie zubov

Vyčistenie zubov kefkou a pastou

zubná niť - ikona

Dočistenie medzizubných priestorov niťou a medzizubnou kefkou

ustna voda

Vypláchnutie ústnej dutiny ústnou vodou

Vyčistenie zubov kefkou a pastou

Výber zubnej kefkypasty by sa mal vždy odvíjať od potrieb vášho chrupu. Niekomu vyhovujú viac pasty s fluoridom, inému bez. Ľudia s citlivými zubami zas siahajú po špeciálnych pastách, ktoré pomáhajú zuby chrániť a upokojovať. Ak máte napríklad problémy s ďasnami, môžete si zaobstarať zubnú pastu s nedráždivým a zápalu brániacim zložením.

Podobný princíp platí aj pri výbere zubnej kefky. Máte na výber z viacerých typov a tvrdosti:

zubna kefka

Klasické mechanické zubné kefky

Sú dostupné v rôznej tvrdosti – od tvrdých až po ultra mäkké. Vo všeobecnosti sa odporúča ľuďom s citlivými zubami siahnuť po mäkkých kefkách. Znižujú totiž riziko ďalšieho podráždenia a poškodenia zubov.

pouzivanie elektrickej zubnej kefky

Elektrické zubné kefky

Sem patria rotačné, oscilorotačné a sonické zubné kefky. Dá sa povedať, že urobia väčšinu práce za vás a vykazujú dobré výsledky. Tvrdosť hlavice elektrickej zubnej kefky si taktiež môžete zvoliť tak, aby bol výsledok čistenia čo najlepší a súčasne ste si nepodráždili zuby a ďasná.

Prečo práve zubná niť Oral-B Pro-Expert Clinic Line

Dočistenie medzizubných priestorov niťou a medzizubnou kefkou

Medzizubné priestory sú niečo, na čo mnohí často zabúdajú, prípadne im neprikladajú dostatočnú váhu. Práve v medzizubných priestoroch sa však zvykne ukladať množstvo zubného povlaku, zvyškov jedla a podobne. Ak si nebudete poriadne čistiť medzizubné priestory, je vysoká pravdepodobnosť, že sa vám skôr či neskôr medzi zubami začne tvoriť kaz. Medzizubné priestory môžete čistiť pomocou medzizubných kefiek a zubnej nite.

Vedeli se, že…

Niektorí zubní lekári a dentálni hygienici odporúčajú použiť zubnú kefku ešte pred samotným čistením zubov. Podľa tohto vzorca by ste si teda najprv vyčistili medzizubné priestory a až potom umyli zuby pomocou zubnej kefky a pasty.

Vypláchnutie ústnej dutiny ústnou vodou

Na záver by ste si vždy mali vypláchnuť ústa ústnou vodou. Prečo? Ústne vody pomáhajú:

  • odstrániť zvyšky zubného povlaku,
  • ničiť baktérie a brániť vzniku zápalu ďasien,
  • osviežiť váš dych.
najcastejsie otazky o umyvani zubov

Máte otázky o čistení zubov?

Zozbierali sme pre vás tie najčastejšie otázky o umývaní zubov a zhromaždili ich aj s odpoveďami na jednom mieste.

Pravidelná návšteva zubného lekára

Dôležitou súčasťou starostlivosti o chrup je tiež pravidelná návšteva zubného lekára. Na preventívnu prehliadku by ste mali ísť raz ročne a stomatológa by ste mali navštíviť aj vtedy, keď sa u vás objaví nejaký problém. Na prehliadke lekár skontroluje stav zubov aj ďasien, odhalí prípadné kazy či zápal.

Odborná dentálna hygiena

Pokiaľ patríte k tým, ktorí si myslia, že dentálna hygiena a návšteva u zubného lekára sú to isté, mýlite sa. Zubný lekár rieši väčšinou už vzniknuté problémy. Dentálna hygiena vám môže pomôcť týmto problémom predísť. Dentálny hygienik špeciálnymi postupmi a prístrojmi vyčistí zuby, odstrániť všetok povlak i zubný kameň a poradí vám, ako si zuby čistiť správne. Vo všeobecnosti sa odporúčajú 2 návštevy u zubného hygienika ročne, avšak závisí to vo veľkej miere od stavu vášho chrupu. Je možné, že po vstupnej prehliadke vám špecialista odporučí pravidelnejšiu dentálnu hygienu.

Na zdravie zubov a ústne dutiny vplýva aj strava. Na jednej strane sú to potraviny, ktoré zuby kazia, ako napríklad sladené jedlá a nápoje. Na tej druhej sú aj také zložky a látky v strave, ktoré ich zdravie podporujú. Dôležité sú napríklad vitamíny A, C, D, E, K2 a minerály ako horčík, vápnik a zinok. Ak sa vám v strave nedarí pokryť ich dennú dávku, môžete ich dopĺňať pomocou doplnkov stravy.

Záleží vám na zdraví vašich zubov?

Pozrite si náš Dentálny svet a objavte množstvo článkov, rád a tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť krásny a zdravý úsmev.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty
-12%
-2%

Stránkovanie

Cena

Cena