Trápi vás zápal prínosových dutín? Prečítajte si, ako ho liečiť a čo robiť, aby ste mohli znova voľne dýchať
Zápal prínosových dutín, ktorý sa odborne nazýva sínusitída, je zrejme najbežnejšou komplikáciou nádchy, prechladnutia či chrípky. V súčasnosti sa zvykne spomínať aj ako jeden z príznakov ochorenia Covid-19. Sínusitída sa prejavuje predovšetkým zápalom, opuchom slizníc a zvýšenou tvorbou hlienov. Aké ďalšie príznaky má toto ochorenie, ako vzniká a ako ho možno čo najefektívnejšie liečiť?
Obsah
Príznaky zápalu prínosových dutín
Zápal prínosových dutín je najčastejšie spôsobený vplyvom vírusovej infekcie alebo dráždidiel (napríklad pri alergiách). Zápal sa potom prejavuje príznakmi, ako sú:
Opuch sliznice
Pocit upchatého nosa
Bolesť hlavy
Tlak v okolí dutín
Husté žltozelené hlieny
Únava
Horúčka
Zaľahnutie v ušiach, oslabenie čuchu
Pri tomto ochorení býva hlien sfarbený do žlta, zelena, žlto-zelena, ale môže obsahovať tiež prímes krvi. Okrem sfarbenia hlienu sa mení aj jeho viskozita a množstvo. Vplyvom zápalu totiž sliznice produkujú zvýšené množstvo hustých hlienov, ktoré hromadením vytvárajú vhodné podmienky na množenie patogénnych baktérií. Hlien často sprevádza horúčka, bolesť hlavy a bolesť v oblasti dutín. Pokiaľ sa tieto symptómy zhoršujú, je potrebné vyhľadať lekára.
Čo spôsobuje vznik zápalu prínosových dutín?
Vírusy
Ako sme už spomenuli, najčastejšou príčinou vzniku tohto ochorenia sú vírusové infekcie – tie majú na svedomí až 90 % prípadov sínusitídy u dospelých.
Baktérie
Zápal dutín môžu spôsobiť aj baktérie, prípadne sa priebehom ochorenia môže zmeniť vírusová infekcia na bakteriálnu (hromadením hlienov sa množia patogénne baktérie na slizniciach).
Dráždivé látky
Chemikálie alebo iné dráždivé látky (napríklad alergény) môžu spôsobiť vznik zápalu prínosových dutín, respektíve nahromadenie hlienu, ktoré môže viesť k vzniku zápalu.
Plesne
Dutiny môžu reagovať na plesne, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu a následne spôsobia vznik akútnej plesňovej sínusitídy.
Liečba zápalu prínosových dutín: Čo na zapálené dutiny?
Pri ľahšom priebehu ochorenia si so zapálenými dutinami môžete poradiť aj doma. Existuje množstvo „receptov starých mám“ , voľnopredajných liekov a doplnkov, ktoré vám pomôžu s ochorením zabojovať. V zásade je cieľom liečby to, aby ste z dutín dostali von všetok hlien, zmiernili zápal a opuch slizníc.
Ako liečiť horúčku pri zápale nosových dutín?
Na horúčku dobre zaberajú voľnopredajné lieky s obsahom paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej alebo ibuprofenu. Lieky s obsahom týchto antipyretík účinkujú nielen na zníženie telesnej teploty, ale aj na tlmenie miernej až stredne silnej bolesti. Môžu vám teda pomôcť uľaviť aj od bolesti hlavy a dutín, ktorá zápal prínosových dutín sprevádza.
Okrem bežných tabletových foriem liekov, ako sú napríklad Paralen, Panadol či Acylpyrín, môžete vyskúšať tiež lieky vo forme horúcich nápojov. Mnohé majú zloženie obohatené o zložky, ktoré navyše pomáhajú tlmiť kašeľ, zmierňovať bolesť hrdla a uvoľňovať hlieny. Napríklad horúci nápoj Teraflu prechladnutie a chrípka obsahuje okrem paracetamolu aj liečivo fenylefríniumchlorid, ktoré pomáha zmierniť opuch nosnej sliznice, a tým uvoľniť nos.
Čo na upchaté dutiny?
Účinné môžu byť napríklad horúce nápoje, ktoré napomáhajú aj uvoľneniu nosa. Siahnuť však môžete aj po liekoch, ktoré nazývame mukolytiká. Ich úlohou je znížiť viskozitu hlienu a pomôcť vám s jeho odstránením z tela, či už vyfúkaním nosa alebo kašľaním. Neopomenuteľnou súčasťou liečby sú tiež nosné kvapky alebo spreje. Zvlhčujú sliznicu, zmierňujú jej opuch a pomáhajú tak uľahčiť dýchanie nosom.
Antibiotiká na zápal prínosových dutín
Vo väčšine prípadov nie je pri zápale prínosových dutín liečba antibiotikami potrebná. Lekár vám ich však môže predpísať v prípade, že sa váš stav zhorší a vírusová infekcia dutín sa vyvinie do bakteriálnej infekcie. Antibiotiká sa totiž používajú len na liečbu ochorení bakteriálneho pôvodu, proti vírusom nie sú účinné.
Upozornenie
Zápal prínosových dutín je síce možné v mnohých prípadoch liečiť doma, avšak určite by ste nemali toto ochorenie podceňovať. Pokiaľ máte pocit, že sa váš stav nezlepšuje, prípade sa cítite horšie, určite sa obráťte na lekára. S návštevou lekára tiež nečakajte v prípade, že vám aj po troch dňoch liečby neustupujú horúčky, pociťujete silnú bolesť hlavy a dutín. Neliečený alebo nesprávne liečený zápal dutín môže totiž viesť k vzniku chronického zápalu dutín, ktorý môže vo veľkej miere ovplyvniť váš každodenný život.
Ako liečiť zápal prínosových dutín doma?
Pokiaľ váš stav nie je vážny a chcete sa zo zápalu dutín liečiť doma, môžete okrem vyššie spomenutých voľnopredajných liekov vyskúšať tiež niektorý z týchto tipov:
Vyskúšajte naparovanie
Para uvoľňuje bolestivý tlak v upchatých a zapálených dutinách. Pomôcť vám teda môže horúca sprcha, ale tiež klasické naparovanie pomocou misky s horúcou vodou a utierky. Do vody môžete tiež pridať pár kvapiek eukalyptového oleja.
Zaobstarajte si soľný roztok a konvičku
Soľný roztok kúpite spolu s konvičkou v lekárni, no pripraviť si ho môžete pokojne aj doma. Stačí ak v pohári horúcej vody zmiešate tretinu lyžičky kuchynskej soli a štipku jedlej sódy. Pomocou konvičky a soľného roztoku si potom prečistíte a uvoľníte zahlienené dutiny a zmiernite opuch.
Využite pomoc z kuchyne
Chren či cibuľa nás dokážu svojou vôňou rozplakať, no majú aj iné účinky. Napríklad chren obsahuje látky, ktoré pomáhajú riediť hlieny, čím uľahčuje ich odstránenie z tela. Cesnak sa často nazýva prírodným antibiotikom. Obsahuje totiž látku alicín, ktorá má protibakteriálne účinky.
Nezabúdajte na odpočinok a vitamíny
Určite vás neprekvapí, že aj pri liečbe zápalu prínosových dutín je kľúčový odpočinok a minimálna fyzická záťaž. Doprajte si dostatok odpočinku a nezabudnite naštartovať imunitný systém vitamínmi a minerálmi.
Nepodceňujte silu liečivých bylín
Šálka dobrého bylinkového čaju vám pomôže nielen zahriať telo, ale pokiaľ zvolíte správne bylinky, môže vám tiež pomôcť s upchatým nosom. Vyskúšajte napríklad rumančekový čaj, čaj zo šípok či zázvoru. Siahnuť môžete tiež po bylinkách, ako sú napríklad echinacea, kozinec alebo voduľka kanadská.