Zvoľte želaný variant:
- 100ml
- 180ml
Zvoľte želaný variant:
Jednotková cena: 4,04 €/100ml
Ak vám niekedy diagnostikovali zápal priedušiek a kašeľ vás trápil dňom i nocou, dobre viete, aké vyčerpavajúce to môže byť. Úlohou bežných liekov proti kašľu je preto zmierniť tento nepríjemný príznak, kým sa vaše telo lieči. A práve medzi tieto lieky patrí i Stoptussin sirup.
V podstate takmer nikdy. Kašeľ je automatická (reflexná) reakcia tela na podráždenie dýchacích ciest. Ak kašlete, väčšinou nejde o nič vážne, no vždy na to existuje pádny dôvod. Kašeľ môže vyvolať čokoľvek vo vzduchu (napríklad prach alebo vírus, ktorý sa vám vo forme kvapôčok dostal do tela), alergia, nahromadený hlien, astma a iné ochorenia dýchacích ciest, spánkové apnoe, refluxná choroba žalúdka. Spôsobiť ho vedia i niektoré užívané lieky (napríklad tie na liečbu vysokého krvného tlaku).
Najčastejšie používané liečivá proti kašľu kategorizujeme do týchto skupín:
Existujú aj takzvané kombinované lieky, ktoré môžu obsahovať viacero zložiek účinných na kašeľ, alebo ďalšie pridané liečivá na zmiernenie iných symptómov (napríklad symptómov nádchy, alergie a pod.). Práve liek Stoptussin sirup patrí ku kombinovaným liekom, ktoré sa používajú na liečbu suchého i vlhkého kašľa.
Prvým dôležitým liečivom prípravkov Stoptussin je butamirát dihydrogéncitrát, ktorý sa radí do prvej skupiny liekov na tlmenie kašľa. Dôležitým prínosom tejto zložky je jej protizápalový účinok a periférna aktivita – oslabenie spazmov (sťahov/kŕčov) priedušiek1 preťažených kašľom. Ide teda o veľmi univerzálne liečivo použiteľné pri dráždivom kašli spôsobenom rôznymi príčinami.
Butamirátu sekunduje guajfenezín, ktorý je rovnako schopný do určitej miery demonštrovať protikŕčové a svalové relaxačné účinky. Jeho presný mechanizmus účinku ešte nebol úplne objasnený, no používa sa ako expektorans. Efekt butamirátu však nepotláča, pretože iba znižuje hustotu a priľnavosť hlienu.2 Ak sa teda v dýchacích cestách nejaký hlien nachádza, guajfenezín zmení suchý kašeľ na kašeľ, ktorý je produktívnejší a menej častý.
Sirup by sa mal podávať po jedle a odporúčaný odstup medzi jednotlivými dávkami je doba 4 až 6 hodín. Odmeriate presné množstvo sirupu, liek sa vypije a zapije vodou. Presné množstvo sirupu Stoptussin dávkujeme podľa hmotnosti liečeného pacienta:
Sirup Stoptussin je vhodný aj pre deti, a to už od 6. mesiaca života. Sirup dávkujte vždy podľa váhy dieťaťa, pričom sa držte buď informácií v príbalovom letáčiku alebo inštrukcií lekára. Detičkám, ktoré sú mladšie ako 6 mesiacov liek nepodávajte.
Bez konzultácie s lekárom nikdy neužívajte liek dlhšie ako 7 dní a nepodávajte ho deťom mladším ako 6 mesiacov ani ženám v prvom trimestri tehotenstva.
Ženy v 2. a 3. trimestri a dojčiace ženy smú liek podávať iba so súhlasom lekára.
Liek má malý alebo mierny vplyv na schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje a nesmie sa kombinovať s alkoholom a niektorými liekmi.
Stoptussin sirup obsahuje maltitol a menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v maximálnej dávke 7,5 ml sirupu.
Pred užívaním lieku si nezabudnite prečítať informácie na obale produktu / príbalovom letáku.
1 T. Płusa – Miejsce cytrynianu butamiratu w kontrolowaniu kaszlu w zapaleniu dróg oddechowych [Butamirate citrate in control of cough in respiratory tract inflammation]. Pol Merkur Lekarski. 2017 Aug 21;43(254):69-74. PMID: 28875973.
2 V. K. Rekulapally, V.U. Rao – A novel stability indicating RP-HPLC method development and validation for simultaneous estimation of phenylephrine, acetaminophen, guaifenesin and dextromethorphan in tablet dosage form. Der Pharmacia Lettre. 7. 329-339. (2015).
Produkt zatiaľ nikto nehodnotil. Napíšte svoju skúsenosť a pomôžte ostatným vo výbere.
Pridajte hodnotenie produktu