Zvoľte želaný variant:
- 250ml
- 50ml
Zvoľte želaný variant:
Nie je to tak dávno, kedy aj ten najbanálnejší úraz mohol skončiť smrťou, ak sa do tela cez ranu dostala infekcia. Dnes nás už našťastie pohľad na ranu toľko desiť nemusí. Poznáme totiž látky s antiseptickými účinkami. Medzi tie najnovšie patrí oktenídium, súčasť prípravku Octicide, ktorý nepáli, nefarbí a dokonca zamedzuje množeniu patogénov, teda predchádza komplikáciám pri hojení.
Aj keď oči ľudí po tisícky rokov pred vynájdením mikroskopu žiadne choroboplodné zárodky neuzreli a nepomenovali, odjakživa tušili, že existujú a podieľajú sa na skaze. Už starí Peržania (žijúci 450 rokov pred Kristom) vedeli, že iba voda ponechaná v nádobách zo striebra alebo medi si uchová svoju dobrú kvalitu a chuť.1 Ďalšou populárnou metódou v starovekých civilizáciách bolo varenie vody. Indické sanskritské texty pojednávajú aj o sterilizácii vody ponáraním horúceho železa.2
Veľkú pozornosť získali aj rany a chirurgické nástroje. V Biblii a literatúre Stredného východu nachádzame zmienku o očistnej sile ohňa. Lekári v starom Egypte a Číne nedali pri liečbe rán dopustiť na lepkavú hmotu z priesakov ropy, o ktorej dnes vieme, že má naozaj antiseptické účinky.1 Po generácie ľudia čistili rany kadečím. Kravským močom, octom alebo dokonca vínom, ktoré odporúčal už Hippokrates.3 Po skonštruovaní prvého destilačného prístroja sa ujal v medicíne alkohol, z ktorého mnísi a lekárnici vyrábali rôzne tinktúry.1 Ach, to muselo štípať.
V 20. storočí prišli do módy kvartérne soli a jódovaný povidón (často rozpustený v alkohole), po ktorom ostáva zafarbená koža a v prípade nešikovnosti i oblečenie. S prihliadnutím na túto nevýhodu sa kvartérne soli zdajú ako lepšie riešenie, ale aj ony majú svoju slabinu. Tou je užšie spektrum mikroorganizmov, ktoré sú schopné zdecimovať. Problémom sú napríklad gramnegatívne baktérie, ktoré voči nim častejšie vykazujú rezistenciu.4
Moderná dezinfekcia oktenidínium-dichlorid, alebo korektnejšie povedané antiseptikum na báze oktenídia, je antiseptikum účinné a šetrné ku tkanivu. Zlúčenina reaguje s bunkovou stenou a zložkami membrán mikrobiálnych buniek, čo vedie k narušeniu ich funkcií. Čo sa týka spektra účinnosti, vzájomne sa dopĺňa s fenoxyetanolom. Spoločne pôsobia proti grampozitívnym a gramnegatívnym baktériám, ako aj voči kvasinkám, plesniam a dávajú spreju 4 výhody:
Sprej je šetrný
Neštípe a nefarbí
Má mnohostranné využitie
Má predĺžený čas pôsobenia
Ak Octicide použije lekár alebo iný zdravotnícky pracovník, tak väčšinou na antiseptické ošetrenie existujúcej rany alebo na dezinfekciu pokožky a slizníc pred diagnostickými výkonmi v oblasti vonkajších pohlavných a vylučovacích orgánov.
Bez odporúčania lekára sprej Octicide môžete opakovane a krátkodobo používať u dospelých, dospievajúcich a detí na antiseptické ošetrenie:
Menšie škrabance a
odreniny
Drobné a plytšie
rezné rany
Ranky po bodnutí
uhryznutí hmyzom
Popáleniny (nie
závažné a rozsiahle)
Octicide sa smie používať na okluzívne ošetrenie rán, teda aj pod nepriedušnými obväzmi a krytím. Odstráňte však prebytočný liek a uistite sa, že roztok nezostane na koži dlhšie, ako treba. Materiál v priamom kontakte s kožou by ním nikdy nemal byť nasiaknutý.
Mamičky
Budúce i novopečené mamičky po porade s lekárom môžu sprej použiť na:
Novorodenci
U novorodencov sprej nájde využitie:
Deti
Rodičia a opatrovatelia by mali mať v domácej lekárničke vždy po ruke sprej na:
Dospievajúci
Dospievajúcim sa sprej Octicide zíde predovšetkým na:
Dospelí
Muži si sprejom Octicide ošetrujú ranky, ku ktorým prídu buď v práci, pri športe, alebo pri domácom majstrovaní, kde sa neraz niečo prihodí. Ženy sprej používajú aj na antiseptické ošetrenie pri vaginálnych infekciách a mykózach.
Seniori
Seniorom sprej Octicide dobre poslúži predovšetkým na antiseptické ošetrenie raniek v ústach. Používajú ho na otlaky a odreniny spôsobené nosením zubných protéz.
Pokiaľ lekár neurčil inak, na ošetrenie rán a poranení aplikujte prípravok v neriedenom stave na postihnuté miesto 1x denne, ideálne bezprostredne po poranení alebo pri prvých príznakoch zápalu. Maximálny účinok sa dosiahne do 2 hodín od jeho použitia.
Pri ošetrovaní rany postriekaním s pomocou mechanického rozprašovača docieľte úplné zvlhčenie miesta a potom dajte roztoku zhruba 1 – 2 minúty na zaschnutie. Takto ošetrenú ranu môžete v prípade potreby zakryť obväzom. Pri tých menších poraneniach to spravidla ani nie je nutné, ale v záujme prevencie infekcie odporúčané.
Bez konzultácie s lekárom nepoužívajte sprej dlhšie než 14 dní. Rovnako liečbu všetkých rozsiahlych, hlbokých, stredne i vysoko závažných poranení by ste vždy mali ponechať výhradne v rukách lekára. V prípade, že rana nie je správne zahojená, prípadne vidíte a cítite prejavy zápalu (začervenanie, pálenie alebo opuch), vyhľadajte lekársku pomoc.
Octicide sa má u novorodencov, najmä u predčasne narodených detí, používať s opatrnosťou.
Pokiaľ to odporučí lekár, možno prípravok použiť počas tehotenstva po ukončení obdobia prvých troch mesiacov. V období dojčenia nepoužívajte Octicide v oblasti prsníkov a všeobecne na ošetrovanie, pokiaľ vám to vyslovene neprikáže váš lekár.
Nepoužívajte prípravok Octicide ani v prípade, ak trpíte alergiou či intoleranciou na oktenidínium-dichlorid, fenoxyetanol alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok spreja.
Počas striekania nevdychujte, aby sa vám nedostal sprej do hrdla a nestriekajte ním ani v blízkosti očí. Ak by ste zasiahli oko, okamžite ho dôkladne vypláchnite veľkým množstvom vody.
Kontakt s aniónovými povrchovo aktívnymi látkami, napríklad s mydlom a bežnými umýva-cími prostriedkami môže znižovať alebo úplne rušiť účinnosť spreja.
Po prvom otvorení spotrebujte sprej do 12 mesiacov.
Octicide 1mg/g + 20mg/g dermálny roztokový sprej je registrovaný liek. Pred jej použitím si pozorne prečítajte návod na použitie a informácie o bezpečnom používaní.
1Hugo WB. A brief history of heat and chemical preservation and disinfection. J Appl Bacteriol. 1991 Jul;71(1):9-18. PMID: 1894581. (PDF online, naposledy zobrazené 2.8.2023)
2Waghe S. a kolektív Critical Evaluation of Water Purifying Methods in Ancient India WSR to Ayurveda. Journal of Ayurveda and Holistic Medicine (JAHM) Vol. 11 No. 2, 29.5.2023, , ISSN: 2578-4986 (PDF online, naposledy zobrazené 2.8.2023)
3Informácia od dodávateľa a držiteľa rozhodnutia – spoločnosti Neofyt spol. s r.o.
4Bragg R., Jansen A., Coetzee M., van der Westhuizen W., Boucher C. Bacterial resistance to quaternary ammonium compounds (QAC) disinfectants. In: Adhikari R., Thapa S., editors. Infectious Diseases and Nanomedicine II. Volume 808. Springer; New Delhi, India: 2014. pp. 1–13.
Produkt zatiaľ nikto nehodnotil. Napíšte svoju skúsenosť a pomôžte ostatným vo výbere.
Pridajte hodnotenie produktu