S liečbou nosových polypov by ste mali začať čo najskôr. Aké sú príčiny ich vzniku a čo môžu spôsobiť?
Máte na sliznici nosa malé výrastky, ktoré ale nebolia, a tak ich nemáte záujem riešiť? Pokiaľ sú takéto maličké, nespôsobujú takmer žiadne ťažkosti. Ak sa však neliečia, postupne rastú, upchávajú dutinu nosa a sťažujú dýchanie. Tieto výrastky majú aj svoj vlastný názov – nosové polypy. Najčastejšie sa vyskytujú u ľudí s astmou, alergiami a chronickými infekciami horných dýchacích ciest.
Obsah
Čo sú to nosové polypy?
Nosové polypy predstavujú nezhubné mäkké výrastky na sliznici nosa, nosovej priehradky alebo prínosových dutín. Zvyčajne majú hladký lesklý povrch šedej alebo šedo-ružovej farby. Tvorené sú bunkami sliznice, pričom ich vnútro je vyplnené drobnými cievami a riedkym väzivom s rôznymi typmi bielych krviniek. Keďže sú veľmi málo inervované, nebolia.
Nosové polypy môžu mať rôzny tvar aj veľkosť. Z hľadiska priľnutia polypu na sliznicu rozlišujeme:
Stopkatý polyp
Je so sliznicou spojený tzv. stopkou a pripomína tvar hrušky.
Široko-bázový polyp
Prilieha k sliznici celou svojou plochou.
Nosové polypy sú prítomné zhruba u 4% populácie. Postihujú všetky rasy, pričom ich početnejší výskyt je pozorovaný najmä u dospelých nad 25 rokov.
Aké sú príčiny vzniku nosových polypov?
Sliznica nosa a prínosových dutín má niekoľko dôležitých úloh. Pomáha zvlhčovať vzduch, ktorý dýchame, a taktiež chráni dýchacie cesty pred patogénmi a dráždivými látkami. Pokiaľ sa patogény či dráždivé látky dostanú do nosa, sliznica opuchne, sčervená, svrbí a produkuje riedky vodnatý hlien. V prípade, že iritácia sliznice trvá pridlho, vzniká chronický zápal, ktorého výsledkom môžu byť nosové polypy.1
K ochoreniam spôsobujúcim chronický zápal sliznice s následným rizikom rozvoja nosových polypov patria:
- Chronická infekčná rinitída a sinusitída zapríčinená často sa opakujúcou alebo nedoliečenou bakteriálnou, vírusovou či mykotickou infekciou horných dýchacích ciest, zubov alebo uší
- Chronická neinfekčná rinitída a sinusitída zapríčinená alergiou alebo dlhodobým vdychovaním dráždivých látok nealergického pôvodu (piliny, smog, chemikálie, a pod.)
- Bronchiálna astma
- Cystická fibróza
- Úrazy a poranenia v oblasti nosa2
Príznaky a komplikácie nosových polypov
Ťažkosti, ktoré sa spájajú s nosovými polypmi, súvisia do značnej miery s ich veľkosťou. Kým je nosový polyp malý, zvyčajne je bezpríznakový. Väčšie polypy však postupne upchávajú nosovú dutinu, v dôsledku čoho môžu spôsobiť nasledovné:
Zhoršené dýchanie cez nos
Zhoršený čuch
Chrápanie
Sťažené fúkanie nosa s následným zatekaním hlienu do hrdla
Bolesť alebo tlak v oblasti prínosových dutín, čela a za očami
Krvácanie z nosa
Aj keď nosové polypy nie sú zhubné, nie je vhodné ich podceňovať. Z dlhodobého hľadiska totiž môžu spôsobiť komplikácie v podobe rozvoja alebo zhoršenia ochorení horných a dolných dýchacích ciest, degenerácie čuchového aparátu, chronických bolestí hlavy, očných infekcií, ale aj nespavosti. Ak sú nosové polypy veľmi veľké, výnimočne môžu spôsobiť deformáciu tváre v dôsledku roztlačenia nosových kostí. Preto je pri podozrení na nosové polypy dôležité okamžite vyhľadať všeobecného lekára, ktorý vás odošle na otorinolaryngologické (ORL) vyšetrenie.
Ako prebieha diagnostika nosových polypov?
ORL lekár využíva pri diagnostike nosových polypov klinické vyšetrenie, ktoré zahŕňa:
- podrobnú anamnézu,
- rinoskopiu a endoskopiu- bezbolestné metódy vyšetrenia nosovej dutiny pomocou prístrojov so špeciálnymi zrkadlami,
- röntgenový snímok paranazálnych dutín a nosových kostí,
- kontrolu priechodnosti nosovej dutiny dýchaním na kovovú platničku.
Ako sa nosové polypy liečia?
Liečba nosových polypov sa zvyčajne zvolí na základe ich počtu a veľkosti. V prípade malých nosových polypov sa pristupuje k neinvazívnej konzervatívnej liečbe zahŕňajúcej predovšetkým aplikáciu nosových sprejov s obsahom kortikoidov a látok podporujúcich regeneráciu nosovej sliznice. Niekedy sa k lokálnej aplikácii kortikoidov pridá aj ich krátkodobé systémové podávanie v podobe tabliet alebo injekcií. Okrem toho je však nutné liečiť aj základné ochorenie, ktoré vznik nosových polypov vyvolalo.
Aké zásady je počas liečby nosových polypov dôležité dodržiavať?
- Smrkanie nosa vykonávajte čo najšetrnejšie.
- Do nosa si ničím nešpárajte. Hrozí riziko krvácania a taktiež zanesenia infekcie. Navyše, ďalšie zbytočné dráždenie nosovej sliznice ešte viac podporí rast polypu.
- Násadky na nosových sprejoch udržiavajte vždy čisté.
- Ak je to možné, v miestnosti kde spíte, používajte zvlhčovač vzduchu. Vhodné je do zvlhčovača pridať aj zopár kvapiek 100% prírodného esenciálneho oleja, napríklad eukalyptového.
- V prípade zhoršenia zdravotného stavu neváhajte vyhľadať ošetrujúceho lekára.
Ak konzervatívna liečba nezaberá alebo sa jedná o polypy väčších rozmerov, pristupuje sa k ich chirurgickému odstráneniu. Nosové polypy sa odstránia cez nosové dierky za pomoci moderných endoskopických prístrojov. Operácia je vykonávaná v celkovej anestézii a hospitalizácia trvá zvyčajne do 5 dní.
Po úspešnom odstránení nosových polypov je potrebné pristúpiť k preventívnym krokom, ktoré zamedzia ich recidíve. Tie zahŕňajú čo najúčinnejšiu liečbu vyvolávajúceho ochorenia, a taktiež starostlivosť o nosovú sliznicu v podobe šetrnej hygieny a aplikácie lokálnych prípravkov podporujúcich jej regeneráciu, ako sú nosové masti alebo spreje s obsahom kyseliny hyalurónovej, panthenolu a aloe vera.3
Pokiaľ sa u vás nosové polypy vyskytujú, alebo máte podozrenie, vždy si ich nechajte vyšetriť lekárom a riaďte sa jeho pokynmi. Čím skôr začnete s ich liečbou, tým je väčšia šanca, že ich chirurgické odstránenie nebude potrebné. Ak vám však lekár chirurgické odstránenie odporučí, nemajte obavy. Tento typ operácie sa vďaka moderným technológiám zvyčajne zaobíde bez vážnejších komplikácií a zotavovanie trvá pomerne krátko.
Zdroje použité v článku:
1. ÖNERCI, T. M. a J. B. FERGUSON. (2010). Nasal Polyposis: Pathogenesis, Medical and Surgical Treatment. Springer Science & Business Media. p. 1. ISBN 9783642114120.
2. HOPKINS, C. (2019). Chronic Rhinosinusitis with Nasal Polyps. N Engl J Med. 2019 Jul 04;381(1):55-63. [online] [cit. 23.02.2023]. Dostupné z: https://pubmed-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/31269366/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=sk&_x_tr_pto=sc
3. NESVADBOVÁ, M. (2007). Prevence nosní polypózy. Diplomová práce, 3. Lekářska fakulta UK v Praze, 2007. [online] [cit. 24.02.2023]. Dostupné z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/11854/120005298.pdf?sequence=1&isAllowed=y