Inkontinencia v tehotenstve: Prečo vzniká a ako ju riešiť?
Tehotenstvo a materstvo je krásny stav, no okrem mnohých pozitív má aj niekoľko nepríjemných stránok. Inkontinencia môže byť jednou z nich – týka sa až 30% žien v tehotenstve. Počas tohto obdobia sa zvyšuje frekvencia vylučovania moču, aj jeho denný objem. V 1. a 2. trimestri tehotenstva narastá množstvo moču vylučovaného na jeden raz, v poslednom trimestri toto množstvo klesá, ale potreba navštevovať toaletu je stále väčšia. Postupne sa zmenšuje kapacita mechúra, na ktorý tlačí maternica, a zvyšuje sa množstvo moču, ktorý ostáva v močovodoch. Nakoniec, u dvoch tretín žien sa ku koncu tehotenstva objavuje potreba vylučovania moču v noci.
Obsah
Čo je to inkontinencia?
Pod pojmom inkontinencia sa v odborných kruhoch rozumie samovoľný, vôľou neovplyvniteľný únik moču. Príčiny tejto poruchy sú rôzne – súvisia s množstvom ďalších chorôb, ktorými môžu byť vrodené ťažkosti a vo vyššom veku aj dlhodobo neliečené choroby. Spôsobuje ju však aj množstvo ďalších rizikových faktorov a stavov.
Samovoľný únik moču postihuje ľudí v rôznom veku. Často sa stáva, že zistenie tejto diagnózy má u pacientov za následok psychickú traumu. Nezvládajú totiž skutočnosť, že táto chúlostivá téma sa ich priamo dotýka. Našťastie existuje množstvo možností, ktoré im ponúkajú šancu vrátiť sa plnohodnotne späť do každodenného života. Inkontinencia neobchádza ani tehotné ženy, ktorým znepríjemňuje inak nádherné obdobie tehotenstva.
Aké druhy inkontinencie poznáme?
V súčasnosti rozlišujeme niekoľko druhov inkontinencie:
- Stresová inkontinencia
- Urgentná inkontinencia
- Nočná inkontinencia
- Trvalá inkontinencia
- Reflexná inkontinencia
- Inkontinencia z preťaženia
- Extrauretrálna inkontinencia
- Nedefinovaná inkontinencia
- Iné typy inkontinencie
Príčiny inkontinencie v tehotenstve:
Obrovské množstvo hormonálnych zmien, k akým dochádza v tele ženy počas tehotenstva a aj pri a po pôrode, značne vyčerpáva celý jej organizmus. Rastúce dieťa rozťahuje steny maternice, ktorá postupne začína vypĺňať všetko miesto v bruchu. Zvyšné orgány musia poskytnúť miesto dieťaťu, posúvajú sa a stlačené v brušnej dutine vykonávajú svoju funkciu za sťažených podmienok. Maličké sa čoraz viac rozťahuje a kopká, pritom niekedy trafí aj močový mechúr. Niektoré kopnutia môžu byť natoľko silné, že svalstvo oslabené stlačením nevydrží, a dochádza tak k úniku moču. Mechúr má pod tlakom maternice málo miesta a už aj pri jeho čiastočnom naplnení močom tehotná cíti nutkanie. Zvyčajne to nie je nič závažné, u väčšiny žien ide iba o únik zopár kvapiek moču. Avšak stále je tu možnosť, že sa môže situácia zhoršiť.
Inkontinencia v tehotenstve je prevažne tzv. stresová inkontinencia, ktorá sa objavuje v III. trimestri tehotenstva, keď je maternica najväčšia. Najčastejšie ide o únik niekoľkých kvapiek moču, ktoré si môžeme pri častej výmene hygienických vložiek nevšimnúť. Môže to byť však aj problém s väčšou intenzitou. Tehotenstvo je zároveň aj čas, keď vzhľadom na zmeny na slizniciach močovej a pohlavnej sústavy je žena viac náchylná na infekcie tak na intímnych miestach, ako aj močových cestách. Tie môžu spôsobiť nepohodlie počas vylučovania moču a časté príhody inkontinencie.
Trápi vás inkontinencia počas tehotenstva? Pravdepodobne sa u vás vyskytne aj popôrodná inkontinencia
Často dochádza ku kvapôčkovému úniku moču aj sa to stáva tesne po pôrode, keď je svalstvo panvového dna stále oslabené. Preto by si mamičky mali na toto obdobie zaobstarať urologické vložky. Celkové vymiznutie popôrodnej inkontinencie príde až po ôsmich týždňoch, no u niektorých až po troch mesiacoch. Neskoršie ako po troch mesiacoch ustupujú prejavy inkontinencie u žien, ktoré rodili viackrát za sebou a u tých, ktoré porodili dieťa s hmotnosťou väčšou ako 4 kg. V prípade, keď inkontinencia neustúpi približne do pol roka od pôrodu, keď by sa malo vypätie svalstva vrátiť do normy, treba sa obrátiť s prosbou o pomoc gynekológa alebo urológa. Lekár pomôže pri riešení problému.
Hormonálne výkyvy a oslabenie alebo poškodenie panvového svalstva však môžu byť príčinou pretrvávajúcej inkontinencie. Postupne by však mali miznúť, a po určitom čase by mali ustúpiť úplne. Každé tehotenstvo a pôrod však svalstvo panvového dna oslabujú, čo spôsobí, že návrat do pôvodnej formy sa stáva ťažší, ale nie je nemožný. K jeho spevneniu prispievajú aj tzv. Kegelove cviky, ktoré môžete začať preventívne praktizovať už aj počas tehotenstva. Tieto cviky pozitívne vplývajú na ženské telo aj po pôrode, zlepšujú účinnosť zatvárania močovej rúry a spevňujú svalstvo rozkroku panvového dna.
Ďalšou príčinou inkontinencie môže byť aj zanedbanie pokoja a pohodlia. Vaše telo po pôrode potrebuje čas na to, aby sa dostalo do pôvodnej podoby, preto mu doprajte dostatočný pokoj. V žiadnom prípade neodkladajte močenie na neskôr, môže to mať za následok zapálenie močových ciest. Prihliadajte aj na zvýšenú hygienu častou výmenou vložiek a používaním bielizne z prírodných materiálov. Počas prvých dní na materskej tak budete musieť okrem vašej ratolesti dávať pozor aj na samú seba.
S inkontinenciou sa obráťte na lekára
Ak u vás inkontinencia pretrváva, je nutné, aby ste navštívili lekára a zverili sa mu s problémami. Ide o prvý a výrazný krok v prekonaní inkontinencie vôbec. Počas návštevy buďte otvorená a poskytujte lekárovi čo najviac informácií. Takto bude vedieť navrhnúť najvhodnejšiu liečbu. Lekár vás môže po rozhovore nasmerovať k špecialistovi – urológovi. Keďže samotné prejavy nie sú dostačujúce na to, aby sa stanovila diagnóza, pravdepodobne budú odporúčané aj odborné vyšetrenia a rôzne testy, ktorých výsledky umožňujú výber najlepšieho spôsobu liečby.
Na trhu je dostupných množstvo savých produktov na inkontinenciu, vďaka ktorým osoby trpiace únikom moču môžu získať späť stratené sebavedomie. Tieto produkty majú širokú paletu savosti a rozmerov, aby zabezpečili pri každom stupni inkontinencie bezpečnosť pri zachovaní diskrétnosti.