Doručenie zásielok medzi sviatkami
TESTOVANIE
1 DEN
Zistiť viac

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Pociťujete pálenie a rezanie pri močení? Zrejme vás trápi prechladnutie močových ciest

Asi každého z nás v detstve rodičia strašili tým, že ak bude sedieť na studenej zemi, nachladne mu mechúr. Prechladnutie „odspodu“ je naozaj nepríjemná záležitosť, ktorá môže byť bolestivá a obmedzujúca. Čo je však horšie, neliečený zápal močových ciest môže prerásť do oveľa vážnejšieho ochorenia – zápalu obličiek. Čo stojí v skutočnosti za prechladnutím močových ciest, resp. za ich zápalom?

Prechladnutie močových ciest – od studenej zeme po zápal

Hoci má studená podlaha alebo nedostatočné oblečenie svoj vplyv na vznik zápalu močových ciest, nie je jeho primárnou príčinou. To, čomu hovoríme prechladnutie, môžu byť totiž prvé prejavy zápalu močového mechúra alebo močových ciest. Zápal spôsobujú baktérie, ktoré sa z vonku dostanú do močovej sústavy – najčastejšie nesprávnou hygienou po veľkej potrebe. Tieto baktérie sa nazývajú Escherichia coli a prirodzene sa vyskytujú v našej vylučovacej sústave, presnejšie v konečníku, kde sú neškodné. Problém však nastáva, keď sa táto baktéria dostane do močových ciest, kde sa množí a spôsobuje zápal.

Aký súvis s tým teda má sedenie na studenej zemi? Studenou podlahou si nespôsobíte priamo zápal, môžete však podchladiť organizmus. Pri podchladení dochádza k zníženiu prekrvenia, čo má za následok zníženie funkcie imunitného systému – práve to začínajúcemu zápalu vyhovuje.

Ako môžete dostať zápal dolných močových ciest?

Ako sme už spomenuli, najčastejšou príčinou vzniku zápalu močových ciest je bakteriálna infekcia baktériou Escherichia coli – je príčinou až 90% prípadov tohto ochorenia. Infekciu však môžu spôsobiť aj rôzne vírusy či kvasinky. Tieto prípady ale nie sú až tak časté.

Baktérie sa do močovej sústavy dostávajú najčastejšie nesprávnymi alebo nedostatočnými hygienickými návykmi. Je napríklad veľmi dôležité, aby sa ženy po vykonaní potreby utierali vždy spredu dozadu – zabránia tak baktériám, aby sa dostali z konečníka do močovej rúry. Na dôkladnú hygienu by ste mali dbať vždy aj pred a po pohlavnom styku, nakoľko aj pri ňom môže dôjsť k preneseniu infekcie.

 

Ženy sú na vznik zápalu močových ciest oveľa náchylnejšie než muži. Je tomu tak predovšetkým kvôli dlžke a polohe močovej trubice. Pri sexe sa tak môže stať, že sa mikróby a baktérie v oblasti genitálií a konečníka môžu ľahko dostať do  močovej trubice a spôsobiť infekciu. Jedným zo spôsobov, ako sa pred tým chrániť je, vykonať po sexe malú potrebu. Pri močení sa totiž spolu s močom vyplavia aj baktérie v močovej trubici.

Vznik zápalu podporujú tiež niektoré ochorenia. Napríklad u ľudí trpiacich cukrovkou nie je zápal močových ciest ničím výnimočným. Pokiaľ máte cukrovku, dostáva sa do vášho moču glukóza, ktorá vytvára prijateľné prostredie pre množenie baktérií. Väčšiu náchylnosť na zápal máte aj v prípade, že máte problémy so zväčšenou prostatou, trpíte na močové kamene, alebo máte zavedenú cievku či katéter.

Prejavy „nachladnutia odspodu“: Aké sú príznaky zápalu močových ciest?

Štatisticky si zápalom močových ciest prešla minimálne 1 žena z 3, zrejme ste sa teda už aj vy stretli s:

  • miernou bolesťou v podbrušku,
  • pálením a rezaním pri močení,
  • neustálou potrebou si odskočiť,
  • ružovkastým až červeným sfarbením moču.

Tip od eTabletky:

Pokiaľ sa k vašim symptómom pridruží aj horúčka, zakalený či zapáchajúci moč, bolesti driekovej oblasti a brucha, nevoľnosť alebo vracanie, postúpil zápal smerom k obličkám. Zápal obličiek môže byť nebezpečný, preto nečakajte a navštívte lekára.1

Zápal močového mechúra – liečba patrí do rúk lekára

Vzhľadom na to, že zápal močového mechúra a močových ciest má primárne bakteriálny pôvod, je v mnohých prípadoch potrebná liečba antibiotikami. Neliečený zápal dolných močových ciest môže prerásť až do zápalu obličiek, ktorý môže byť pre vaše zdravie nebezpečný. S návštevou lekára preto neváhajte.

Ako podporná liečba pri zápale sa používajú lieky a doplnky s obsahom brusníc a D-manózy, tie si ale zo zápalom ako takým sami neporadia. Môžete ich však užívať pri prvých príznakoch nachladnutia odspodu. Pokiaľ sa zápal ešte úplne nerozvinul, môžu vám tieto doplnky pomôcť jeho vznik potlačiť.

Čo na zápal močových ciest? V prvom rade tekutiny

To, že pitný režim je nesmierne dôležitý pre mnoho aspektov vášho zdravia ste už určite počuli mnohokrát. Niekedy ste nad tým možno len mávli rukou, inokedy ste si možno vstúpili do svedomia a pokúsili sa piť viac vody. Dostatok tekutín je dôležitý pre správnu funkciu tela, zdravie a pružnosť pokožky a jej schopnosti sa v lete ochladzovať. Voda má tiež nezastupiteľnú úlohu aj pri funkcii vylučovacej sústavy.

Pri dostatočnom príjme tekutín sa pravidelným močením vyplavujú z nášho tela nielen toxíny, ale dochádza aj k „odplaveniu“ baktérii z močových ciest. Pokiaľ teda pijete vodu a pravidelne močíte, máte o niečo menšiu šancu na vznik zápalu.

Pitný režim je nesmierne dôležitý ako prevencia zápalu močových ciest, ale aj pri jeho liečbe. Snažte sa piť minimálne 2,5 litra nesladených tekutín denne. Pri zápale sa často stáva, že moč zapácha a je tmavší, v horších prípadoch zakalený. Tekutiny vám môžu pomôcť docieliť, aby bol znova svetlý, priehľadný a bez silného zápachu.

Domáca liečba zápalu močových ciest

Pri nie príliš vážnom zápale, resp. pri zápale dolných močových ciest, ktorý nie je pokročilý a závažný, môžete siahnuť po voľnopredajných prípravkoch s obsahom brusníc a D-manózy či urologických bylinných čajoch, ktoré vám s liečbou môžu pomôcť. Už naše staré mamy poznali liečivú silu prírody a využívali rôzne bylinky, ktoré majú napríklad dezinfekčné alebo upokojujúce účinky.

Brusnice – čerstvé, sušené či vo výživových doplnkoch

Brusnice obsahujú množstvo vitamínov, vlákninu, vápnik, horčík, draslík, ale predovšetkým proanthokyanidíny (PAC) a bioflavonoidy, ktoré sú účinné proti množeniu baktérií. Pôsobia protizápalovo a diureticky – podporujú vylučovanie moču. Okrem toho pomáhajú:

  • zbaviť moč nepríjemného zápachu,
  • brániť tvorbe močových kameňov,
  • vytvárať ochrannú vrstvu na povrchu močových ciest (bráni usadeniu baktérií),
  • chrániť organizmus pred oxidačným stresom – patrí medzi antioxidanty.

Môžete ich konzumovať surové alebo sušené, siahnuť však môžete aj po urologickom čaji s obsahom brusníc, prípadne po doplnkoch stravy.

D-manóza

D-manóza patrí k jednoduchým cukrom a bežne sa vyskytuje v ľudskom organizme a niektorých druhoch ovocia a zeleniny – napríklad v brusniciach, broskyniach, jablkách, brokolici či v zelenej fazuli. Štúdie o vplyve a účinkoch D-manózy ešte stále prebiehajú, podľa viacerých výsledkov však tento cukor preukazuje pozitívne účinky na zdravie močového ústrojenstva. Je preto častou zložkou doplnkov na podporu liečby zápalu močových ciest a prevenciu proti nemu.2

Urologické čaje pri prevencii i liečbe

Urologický čaj je vhodný ako doplnková liečba pri zápale močových ciest alebo ako prevencia proti jeho vzniku. Účinky sa zväčša odvíjajú podľa byliniek, prípadne iných zložiek, ktoré čaj obsahuje. Všeobecne má ale urologický čaj nasledovné účinky:

  • dezinfekčné,
  • močopudné – odstraňuje z tela škodlivé látky,
  • pomáha pri vyplavovaní obličkových kamienkov a piesku,
  • pôsobí na tlmenie zápalu močových ciest,
  • zabezpečuje vhodný pitný režim pri zápaloch močového ústrojenstva.
HERBEX UROLOGICKÝ ČAJ S BRUSNICAMI bylinný čaj 20×3 g

Urologické čaje sú plné liečivých a zdraviu prospešných bylín, ktoré majú dezinfekčné a diuretické účinky. Nájdete v nich napríklad:

prasličku roľnú

žihľavu dvojdomú

brezu previsnutú

kapucínku väčšiu

medvedicu lekársku

bazu čiernu

skorocel kopijovitý

petržlen záhradný

Prevencia pri zápale močových ciest

Nezadržiavajte moč

Pokiaľ cítite nutkanie ísť močiť, nepotláčajte ho. Pri zadržiavaní moču môže dochádzať k hromadeniu škodlivých látok. Pravidelným močením pomáhate baktérie odplavovať von z tela.

Dodržiavajte pitný režim

Vypite dostatok vody, ideálne počas celého dňa. V lete, pri telesnej námahe či horúčke príjem tekutín zvýšte. Voľte čistú vodu, nesladený čaj alebo minerálku. Kávu do príjmu tekutín nepočítajte.

Voľte správnu spodnú bielizeň

Nenoste tesnú bielizeň a vyhýbajte sa tiež bielizni z umelých materiálov. Ideálne je siahnuť po kvalitnej bavlne.

Pozor na hygienu

Správna hygiena je dôležitá za každých okolností. Pokiaľ vás však opakovane trápia problémy so zápalom, dbajte na pravidelnú hygienu. Ideálne je umyť sa vždy po veľkej potrebe (pokiaľ je to možné) a tiež pred a po pohlavnom styku.

Zdroje:

  1. Kosová K., MuDr. Choroby močových ciest: Aké sú ich príznaky a liečba? 31. januára 2022. [online] [cit. Dňa 29.7.2022] Dostupné z: https://www.union.sk/zapal-mocovych-ciest/
  2. Lenger SM, Bradley MS, col. D-mannose vs other agents for recurrent urinary tract infection prevention in adult women: a systematic review and meta-analysis. Am J Obstet Gynecol. 2020 Aug;223(2):265.e1-265.e13.  [online] [cit. dňa 29.7.2022] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32497610/

Neprehliadnite

Nenašli sa žiadne produkty.